Szafka pod umywalkę - jaką wybrać?

Łazienka powinna mieć wiele schowków i innych miejsc gdzie możemy ukryć nasze drobiazgi czyli kosmetyki i przybory stosowane do pielęgnacji ciała a także środki czystości. Jeśli są one na widoku sprawia to wrażenie bałaganu i wręcz brudnej łazienki. Najciekawszym i najwygodniejszym miejscem w którym możemy zamontować dodatkową szafkę jest przestrzeń w okolicy umywalki a najlepiej nierzucającą się w oczy szafką instalowaną pod umywalką.

 

Wybór szafki pod umywalką

 

W zależności od tego ile posiadamy drobiazgów do schowania możemy zaplanować ilość szafek jaka jest nam potrzebna. Istotna jest wielkość łazienki żeby rozplanować ustawienie odpowiedniej sekwencji mebli. Rzeczy używane codziennie tylu suszarka do włosów, kremy i balsamy powinny być zawsze w zasięgu ręki więc w okolicach umywalki. Także w nieco mniejszym pomieszczeniu trzeba o tym pomyśleć i w tej sytuacji sprawdzi się szafka ukryta pod umywalką.

 

Rodzaje szafek

 

W zależności od tego jaką mamy umywalkę możemy wybierać rodzaj szafki. Do podwieszanych umywalek pasują szafki z dopasowanym wycięciem (który zakryje wszystkie mechanizmy umywalkowe, nie będące nigdy reprezentacyjnymi) z szufladami lub drzwiczkami.

Można zainwestować także w szafkę przeznaczoną do montażu w jej blacie. Musi być wtedy nieco wyższa niż standardowa, bo zrównać się musi z wysokością na jakiej zamontowana jest umywalka czyli około 70-80 cm. Umywalka, wpasowana do blatu powyższego mebla natomiast musi być z kolei niższa o jej wysokość w celu wyrównania się blatu z umywalką. W tym wypadku zyskujemy miejsce na kosmetyki na blacie szafki tuż obok umywalki.

 

Szafki z szufladami czy drzwiczkami?

 

Wskazanymi rozwiązaniami są szafki z drzwiczkami ale najwygodniejsze są szuflady bo nie musimy wtedy schylać się, żeby zajrzeć do niej w celu odszukania potrzebnej nam rzeczy tylko wysuwamy szufladę i mamy wszystko na widoku. Możemy wybrać sobie dwie, trzy szuflady albo system typu cargo z powodzeniem stosowany w kuchniach. Polega on na tym, że wysuwając szufladę wyciągamy całą zawartość szafki mając w nią całkowity wgląd więc nie musimy nigdy niczego szukać.

 

Praktyczne rady dotyczące mebli łazienkowych

 

Wracając do przestrzeni pod umywalką trzeba mieć na uwadze, że pod nią znajduje się syfon przez który spływa woda do kanalizacji więc musimy zaplanować na niego specjalne miejsce w środku szafki.

 

Łazienkowe meble są dość specyficzne ale tylko one mogą sprostać warunkom panującym w tym pomieszczeniu. Lepiej nie posiłkować się innymi bo muszą być odporne na wilgotność powietrza i wzrastająca temperaturę a także na samą wodę, bo zdarzyć się może zalanie szafki. Meble przeznaczone do łazienek są zrobione z materiałów odpornych na zwiększoną wilgotność i zmieniającą się temperaturę lub odpowiednio zabezpieczone przed tymi czynnikami.