Pomysł na przedpokój w niewielkim mieszkaniu

Przedpokój będąc tylko pomieszczeniem przejściowym, w którym nie spędzamy zbyt wiele czasu czasami jest dosyć mały zwłaszcza w kawalerkach i niedużych mieszkaniach. Jednak dzięki odpowiednim rozwiązaniom możemy optymalnie wykorzystać każdy jego metr.

Próba sprostania potrzebom w małym przedpokoju

Pierwszym krokiem jest określenie naszych potrzeb dotyczących tego wnętrza. Niektórzy nie wyobrażają sobie korytarza bez lustra czy mebli na buty czy odzież wierzchnią i słusznie bo są to podstawowe elementy wyposażenia przedpokoju. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest możliwe za pomocą zakupu szafy wnękowej, robionej na wymiar. Są one zwykle bardzo pojemne a zajmują niewiele miejsca i dodatkowo możemy zamontować na niej lustro. Dzięki tej szafie pojawia się w domu dodatkowe miejsce na kurtki, płaszcze, czapki oraz szaliki które już zawsze będą pod ręką.

 

Plan przedpokoju i poszczególne elementy

 

Planując wyposażenie skromnego przedpokoju należy rozplanować odpowiednie rozmieszczenie mebli aby nie mieć problemów z przechodzeniem do kolejnych pomieszczeń w domu/mieszkaniu. Oczywiście trzeba usunąć wszystkie zbędne elementy, które nie mają żadnego przeznaczenia i tylko niepotrzebnie zajmują miejsce. Jeśli w naszym korytarzu znajdują się wieszaki w postaci haczyków na deskach powinniśmy rozważyć zabudowę tej części, ponieważ okrycia wierzchnie na widoku sprawiają optyczny bałagan i zajmują wzrokowo więcej miejsca niż gdy są schowane za drzwiami szafy. Nie ma sensu jednak inwestować w wolno stojący model tego mebla, bo także zajmie zbyt dużo przestrzeni. Najbardziej kompatybilną szafą do małego przedpokoju będzie wnękowa z przesuwanymi drzwiami, najlepiej wykorzystująca jakąś przestrzeń znajdującą się w naszym korytarzu. Warto też wybrać szafę (ewentualnie przemalować) o kolorze podobnym lub takim samym jak nasze ściany.

 

Dodatki w celu wykończenia wystroju korytarza

 

Reszta elementów w naszym przedpokoju jaką jest przydatna ale nie w stu procentach konieczna to krzesło lub taboret aby ułatwić nam zakładanie obuwia. Ważnym elementem jest natomiast wieszak przeznaczony na kurtki dla gości jednak na co dzień nie powinny na nim wisieć nasze ubrania aby nie sprawiać wrażenia bałaganu. Możemy zainwestować w meble wielofunkcyjne gdzie poszczególne moduły można umiejscowić piętrowo dzięki czemu oszczędzimy dużo miejsca. Są to swego rodzaju garderoby z lustrem, szafkami na buty i okrycia wierzchnie oraz haczykami na kurtki naszych gości.

Jeśli chodzi o wybór koloru mebli i ścian w naszym przedpokoju to trzeba wiedzieć, że jasne kolory optycznie powiększają nawet najmniejsze pomieszczenie. Jeśli meble też będą utrzymanie w podobnej kolorystyce scalą się ze ścianami tworząc przestronny i funkcjonalny przedpokój a o taki efekt nam chodzi.