Regały na książki: meble do salonu dla miłośników książek

Posiadając sporą kolekcję książek wraz z przybywaniem kolejnych egzemplarzy z czasem kończy się nam miejsce na półkach. Co więc zrobić aby pomieścić wszystkie nasze ulubione lektury?

 

Zaplanowanie przestrzeni

 

Nie sama pojemność półek jest istotna ale ich wygląd i ułożenie. Regały powinny być praktyczne przy okazji prezentując się atrakcyjnie. Jeśli posiadamy niewielkie mieszkanie lub kawalerkę warto zaopatrzyć się w profesjonalny regał na książki lub meblościankę w kolorze ścian pomieszczenia gdzie zamierzamy ją ustawić. Powiększy to optycznie nasze wnętrze. Jednak jeśli chcemy przechowywać na niej dokumenty to możemy wybrać opcję z zamykanymi półkami lub szufladami. Chcąc powiększyć nasze pomieszczenie w którym przechowujemy książki warto postawić na jasne i ciepłe kolory.

Warto wybrać mebel gdzie poszczególne półki są tak rozmieszczone, że przestrzenie między nimi dodają głębi i przestrzeni w danej konstrukcji. Jeśli wybieramy komplet mebli z jaśniejszymi niż reszta frontami książki możemy ustawić w miejscu w którym będą najbardziej wyeksponowane a resztę bibelotów możemy 'ukryć' w ciemniejszych, nierzucających się w oczy miejscach.

Jeśli regał na książki przytłacza nasz pokój można nadać mu lekkości poprzez skonstruowanie wnęki na telewizor, lustro lub przysłonienie jego części drzwiczkami. Istotnym szczegółem jest idealne dopasowanie listwy gdy nasz regał sięga sufitu.

 

Meble na wymiar

 

Umeblowanie salonu powinno mieć na celu wyeksponowane jego przestrzenności i jasności bo jest to pomieszczenie gdzie zwykle znajduje się wiele osób. Meble robione na wymiar są idealnym rozwiązaniem gdy chcemy zyskać trochę miejsca zwłaszcza jeśli w naszym wnętrzu znajdują się spady, skosy i wnęki. Sam projekt może wykonać firma konstruująca takie meble na wymiar jednak dla projektanta istotne są nasze wskazówki. To my wiemy najlepiej czego oczekujemy po meblach i ile potrzebujemy miejsca na nasze rzeczy.

Można zamówić także regał książkowy zaprojektowany według naszych potrzeb. Ważne jest określenie jakiej głębokości mają być półki, szuflady i drzwiczki, jaka ma być ich ilość i jaką mają mieć szerokość (zwłaszcza gdy posiadasz książki o niestandardowych wymiarach). Jeśli tego typu rzeczy są dla ciebie czarną magią zdecyduj się na tradycyjne rozwiązania jakie zaproponuje ci projektant.

Ważna jest także grubość półek, te szersze prezentują się ciekawie i są bardziej stabilne jednak jeśli zależy ci na dodatkowym miejscu wybierz wymiar typowy dla półek czyli ok. 3 cm, zbyt cienkie nie zdają egzaminu dlatego najlepiej zaufaj specjalistom w dziedzinie wnętrzarskiej. Powinni oni posiadać wszystkie niezbędne wymiary pomieszczenia oraz dotyczące zamówionego mebla.

 

Rada dotycząca aranżacji mebli w salonie

 

Praktyczną radą aby zyskać subtelność i przestrzeń w pomieszczeniu gdzie stawiamy regał jest przeplatanie książek z bibelotami, które odciążą go wizualnie ale także w dosłownym sensie. Także nieregularne rozmieszczenie naszych lektur nada lekkości w naszym wnętrzu.